Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ciekawostki o naukowcach

naukowcach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 Boss91

Boss91

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 904 postów
Reputacja: 705
Bardzo dobra

Napisano 27 grudzień 2011 - 02:16

A niedawno czytałam, że Niemcom nie udało się wyprodukować podczas II Wojny Światowej bomby atomowej m.in. dlatego, że przez nazistów z Niemiec wyemigrowało 14 noblistów z chemii i fizyki pochodzenia żydowskiego, a z niemieckich uczelni usunięto ponad tysiąc takich naukowców.

Einstein był jednym z tych którzy opuścili Niemcy po dojściu Hitlera do władzy.
Jak na ironię - najwybitniejszy niemiecki fizyk pracował przy broni jądrowej dla amerykanów.
  • 0

#22 monikaderc

monikaderc

Użytkowniczka

• Użytkowniczka
  • PipPipPip
  • 74 postów
Reputacja: 28
Dobra

Napisano 27 grudzień 2011 - 03:07

No cóż... sami są sobie winni. Ale podobno w pewnym momencie się skapnęli i "przymykali oko" np. na to, że jakiś fizyk był uczniem Żyda.
  • 0

#23 fuks18

fuks18

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
Reputacja: 22
Dobra

Napisano 27 grudzień 2011 - 03:38

Stefan Banach z nim wiąże się także ciekawa anegdota dotycząca jego egzaminu doktoranckiego. Był samoukiem nie ukończył żadnych studiów jednak został asystentem także przez przypadek przy katedrze matematyki. Wymyślił wiele twierdzeń ale uważał, że na pracę doktorancką to za mało. Dlatego poproszono go aby wytłumaczył pewien problem matematyczny jakimś ludziom ciekawym jego twierdzeń. Ci z zaciekawieniem wysłuchali go zadali parę pytań po czym pogratulowali zdania egzaminu.

Wiem, że prawdopodobnie to nazwisko nic wam nie mówi dlatego chciałbym przypomnieć, że Banach to światowej sławy matematyk, niestety w Polsce nieznany.
  • 0

#24 berethalia

berethalia

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 2 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 28 grudzień 2011 - 10:04

Banach po raz drugi (a propo reklamy tego Polaka: zajmuje drugie na świecie miejsce wśród cytowanych matematyków, ustępuje jedynie Pitagorasowi):
Także był to świetny matematyk i żył w czasach kiedy to Amerykanie wpadli na swój "super ekstra" pomysł zbudowania bomby atomowej. Także zjawiają się u Banacha, pokazują mu czek i proponują pracę. "Słuchaj pracuj dla nas. Widzisz ten czek my stawiamy jedynkę a ty dopisz tyle zer ile chcesz."
Banach tak patrzy na czek i odpowiada "E nie opłaca mi się."
Pozdro dla pana od epidemiologii który nam to opowiedział;-)
  • 0

#25 kombatantka

kombatantka

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 92 postów
Reputacja: 22
Dobra

Napisano 29 grudzień 2011 - 09:25

Fajne ciekawostki :) poszukam czegoś w wolnej chwili, a słyszałam o tej książce- w radiu była rozmowa z jakims doktorkiem na jej temat :) Bardzo pozytywnie odebrałam.
  • 0

#26 Kieruch87

Kieruch87

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 78 postów
Neutralna

Napisano 09 styczeń 2012 - 08:33

A ja będę truł o tym kocie:) Fajnie było dojść do momentu kiedy ktoś w końcu rozwiązał równanie tego Shrodingera. Naprawdę fajnie się to czyta, co chwila ktoś dostaje nobla i jest coś odlotowego. Właśnie autor piszę to takim tempem a niby to tyle stron i tylko o najnowszej fizyce. Właśnie w jednym serialu para- lekarka i dr fizyki rozmawiali sobie na romantycznej kolacji
-On- co tam słychać w pracy
-A miałam dzisiaj operację- wyciełam to, to i to. Pacjent nie przeżył. A co słychać w świecie fizyki?
-Phi, Nic!
-Co?
-No nic specjalnego przynajmniej, od końca XX wieku:P
  • 0

#27 progres123

progres123

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 7 postów
Neutralna

Napisano 23 kwiecień 2012 - 10:05

znacie może więcej podobnie ciekawych anegdot? chętnie poczytam:D
  • 0

#28 gregor87gg

gregor87gg

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 573 postów
Reputacja: 53
Dobra

Napisano 23 kwiecień 2012 - 10:35

Popatrz na tę stronę:
http://zajaczkowski.org/anegdoty-o-naukowcach/

• 0

#29 9chester1

9chester1

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 2 postów
Neutralna

Napisano 13 listopad 2012 - 12:00

Jedna z anegdot opowiada jak Niels Bohr kiedyś spotkał się wieczorem z Einsteinem w jego domu. Kiedy Niels miał już wracać do siebie zaczął padać intensywny deszcz więc Einstein zaproponował mu nocleg u siebie. Bohr się zgodził. Einstein poszedł pościelić mu łóżko i usłyszał dzwonek do drzwi. Otworzył a w drzwiach stał Niels Bohr cały przemoczony. Kiedy Einstein spytał go gdzie był ten odpowiedział: "poszedłem do domu po piżamę".
  • 0

#30 Larst

Larst

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 12 postów
Neutralna

Napisano 14 listopad 2012 - 03:03

Jeśli chodzi o same ciekawski naukowe to warto obejrzeć film, What the Bleep!?: Down the rabbit hole.

Zwróciliście uwagę na wypowiedz Einsteina: "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.", oglądałem kiedyś film o nim, twierdził, że nauka przyćmiewa ludzką możliwość percepcji, ponieważ jeśli się czegoś nauczymy nie jesteśmy wstanie przyjąć do wiadomości, że jest to kłamstwem i że jest inna droga, tak jak cała fizyka kwantowa by ją rozumieć trzeba zapomnieć o pewnych zasadach i przyjąć nowe. To tak jak z Kotem Schrödingera, jednocześnie jest martwy i żywy.
  • 0