Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wiatrówka - pozwolenie?

pozwolenie wiatrówka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 demon1231

demon1231

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 6 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 03 luty 2009 - 05:44

Mam pytanie jak to jest dokładnie z wiatrówkami?Czy trzeba mieć pozwolenie czy nie?Są policjanci którzy upierają się że tak.Każdy gada co innego.Nawet na wyższych szczeblach się gubią........:eek:
  • 0

#2 jaczie

jaczie

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 65 postów
Reputacja: 387
Bardzo dobra

Napisano 03 luty 2009 - 05:46

Jeżeli wiatrówka ma lufę gwintowaną to trzeba mieć zezwolenie.
Bez zezwolenia można mieć wiatrówki gładkolufowe.
  • 0

#3 Arka_Noego

Arka_Noego

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 374 postów
Reputacja: 616
Bardzo dobra

Napisano 03 luty 2009 - 08:50

yyy nie prawda ....

lufa gwintowana do zezwolenia nic nie ma ... wiatrówka jest bardziej celna po prostu...

aby mieć wiatrówkę bez zezwolenia musi ona mieć jak dobrze pamiętam nie więcej niż 17 J [tzw. żuli] xPP

<peace>
  • 0

#4 demon1231

demon1231

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 6 postów
Neutralna

Napisano 03 luty 2009 - 10:31

http://www.militaria...jednolicony.pdf
  • 0

#5 areks73

areks73

Aktywny Użytkownik

• Aktywny Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
Reputacja: 1377
Świetna

Napisano 03 luty 2009 - 10:40

yyy nie prawda ....

lufa gwintowana do zezwolenia nic nie ma ... wiatrówka jest bardziej celna po prostu...

aby mieć wiatrówkę bez zezwolenia musi ona mieć jak dobrze pamiętam nie więcej niż 17 J [tzw. żuli] xPP

<peace>

racja energia kinetyczna pocisku: poniżej 17J bez papierów ale przy zakupie i tak cie spisują z dowodu, a i nie kupuj najtańszej bo ją wyrzucisz w ciągu miesiąca ( taki klamot) :)
  • 0

#6 Arka_Noego

Arka_Noego

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 374 postów
Reputacja: 616
Bardzo dobra

Napisano 03 luty 2009 - 11:16

noo dokładnie spisują bo muszą zarejestrować wiatrówkę na daną osobe...

a co do energii kinetycznej to zawsze można sprężynę naciągnąć albo mocniejszą wsadzić ^_^ :PP
  • 0

#7 hatsan

hatsan

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
Neutralna

Napisano 08 luty 2009 - 10:41

nie wiem jak można pisać takie głupoty jak jaczie, nie masz pojęcia nie odzywaj się

Nie trzeba rejestrować wiatrówki jeżeli jej moc nie przekracza określonej w ustawie mocy.

• 0

#8 marekz132

marekz132

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 79 postów
Reputacja: 67
Dobra

Napisano 15 luty 2009 - 04:09

sam login przedmówcy wskazuje na to ze zna się na rzeczy wiec się go słuchajcie :D:D:D
  • 0

#9 szrekowy35

szrekowy35

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 6 postów
Neutralna

Napisano 17 luty 2009 - 10:37

Powiem tak nie trzeba zezwolenia na wiatrówki gwintowane do mocy 17J powyżej już tak pozwolenie wymagane wiencej piszą na www.broń.pl
  • 0

#10 Fenrir92

Fenrir92

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 58 postów
Reputacja: 12
Neutralna

Napisano 03 marzec 2009 - 08:41

Dokładnie...Ale jak już ktoś wcześniej wspomniał zawsze można potem przerobić wiatrówkę (tj. zwiększyć jej moc - nie wiem jak to jest w tych na CO2)
Nawet kiedyś mój nauczyciel od PO tak powiedział:P
Z tego co słyszałem to nie ma skutecznego sposobu na zmierzenie siły pocisku wystrzelonego z wiatrówki i liczy się to co jest w jej papierach a nie to co jest w rzeczywistości:D
Chociaż nie jestem pewien bo sam się g*** znam i mówię co słyszałem xD
  • 0

#11 maly8

maly8

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
Neutralna

Napisano 02 kwiecień 2009 - 10:55

nieprawda jest ze lufa gwintowana = zezwolenie. to nie ma nic do rzeczy. lufy gwintowane wprawiaja srot w ruch obrotowy przez co leca "prost i szybko". wiatrowka musi miec zezwolenie jezeli jej sila jest wieksza od 17J
  • 0

#12 scealfada

scealfada

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
Reputacja: 81
Dobra

Napisano 05 maj 2009 - 01:10

Zgodnie z panującą ustawą, tzw wiatrówka nie jest bronią, a to znaczy, że nie obowiązują jej przepisy dotyczące broni palnej, jest traktowana jako urządzenie pneumatyczne. Dzięki temu zniknął też idiotyczny podział na wersje z lufą gwintowaną na którą było wymagane pozwolenie, tak jakby przy jej użyciu można by było zabić człowieka, albo napaść na sklep itp i wersję z gładkolufową.
Jeśli energia pocisku opuszczającego lufę jest mniejsza niż 17J wiatrówkę można kupić bez najmniejszych problemów posiadając tylko dowód osobisty, w przypadku zakupu wersji o energii większej wymaga się jedynie jej zarejestrowania, ale nic więcej.
Wiatrówki o tak wysokiej energii są zresztą prawie zawsze w wersji PCP, ze względu na twardość jaką musiała by mieć sprężyna aby uzyskać taką moc, a więc są na szczęście są bardzo drogie, po drugie taki sprzęt jest opłacalny w krajach gdzie można polować z ich pomocą na drobne gryzonie w Polsce jest zakaz polowania przy pomocy wiatrówek i jest to nielegalne, i podlega pod kłusownictwo.
Co doz mierzenia energii jest to dziecinnie proste, wymaga jedynie znajomości wzoru fizycznego na poziomie gimnazjum, chronometru aby zmierzyć prędkość śruciny, oraz znajomości jej wagi i każdy może sprawdzić sobie ile dżuli ma wiatrówka.
Sprężynową wiatrówkę jest bardzo łatwo przerobić wystarczy dać mocniejszą sprężynę, ale to układ pneumatyczny tak więc zwiększenie twardości da większego kopa, który i tak nie jest mały przy standardowej sprężynie, oraz ograniczeniem jest nasza siła aby wygodnie naciągnąć sprężynę, w końcu na strzelaniu z wiatrówki nie rzadko wystrzeliwuje się więcej niż 100 śrucin, oraz co najważniejsze celowniki optyczne szybko się zużywają na takich karabinkach, bazarowe za 100-150 padają jak muchy, dopiero średnia półka jest na nich wstanie trochę wytrzymać ale to koszta na poziomie minimum 500zł.
A w przypadków modeli zasilanych na CO2 lub HP, wystarczy przestawić regulator ciśnienia o ile wiatrówka posiada taki albo dać zawór o zwiększonym przepływie gazu.

Ale na szczęście osoba, którą stać na wersje PCP oraz jej eksploatacje, jest na szczęście świadoma mocy i opłacalności kupowania wersji większych niż 17J, więc i tak prawie zawsze wybiera wersje mające mniej niż 17J, bo i tak zazwyczaj to jest sprzęt przeznaczony do zawodów tarczowych albo FT na poziomie od amatora do więcej.

Kupowanie wiatrówek sprężynowych za mniej niż 200zł, od nieznanych producentów, to jest gwarancja, że długo się nie postrzela, o celności można zapomnieć, i przy dobrym szczęściu nie wyrządzi krzywdy właścicielowi, zrozumcie sprzęt celny i bezpieczny kosztuje, wykonanie luf o odpowiednich parametrach jest drogi i nie ma jak tego przeskoczyć nawet jeśli chińczycy, próbują coś innego nam wmówić.
Kupowanie drogiej wiatrówki a potem ładowanie do niej najtańszego śrutu, jest tak samo sensowne jak kupowanie ferrari i potem jeżdżenie na gazie bo mnie nie stać. Nie stać na eksploatacje to zapomnij o tym pięknym hobby/sporcie, w strzelectwie nie ma pojęcia tanio i dobrze, jest tylko dobrze i drogo.
  • 1

#13 didon

didon

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 3 postów
Neutralna

Napisano 11 maj 2009 - 12:56

Myślę że to załatwi problem, i rozwieje wątpliwości:
W rozumieniu art. 8 ustawy o broni i amunicji bronią pneumatyczną jest:
niebezpieczne dla życia lub zdrowia
urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia
pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na
odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący
przekracza 17 J.

Zatem dokonując wykładni gramatycznej - każda wiatrówka, niezdolna do wystrzelenia pocisku z lufy o energii równej lub mniejszej niz 17 J nie jest bronią pneumatyczną w rozumieniu ustawy i jako taka nie podlega jej przepisom.

Pozdrawiam,
  • 0

#14 bacardo

bacardo

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów
Reputacja: 60
Dobra

Napisano 29 maj 2009 - 10:06

a ja wam powiem, że zanim wybierzecie się na zakupy militarne gdziekolwiek to przeczytajcie to:
Broń, broni, wiatrwki, wiatrowki, pistolety, militaria, noże
pozdro!
  • 0

#15 kmorski

kmorski

Przyjaciel Precyl.pl

• Precylek
  • PipPipPip
  • 481 postów
Reputacja: 3244
Świetna

Napisano 01 czerwiec 2009 - 04:32

Istnieje znana sprzeczność w naszym prawie. Do ustawy wydano rozporządzenie, które stwierdza, że broń o lufie gwintowanej wymaga zezwolenia. Na tej podstawie skazano już jedną osobę. Ponoć pracują nad poprawieniem tego bubla.
  • 0

#16 bacardo

bacardo

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów
Reputacja: 60
Dobra

Napisano 06 czerwiec 2009 - 11:20

Istnieje znana sprzeczność w naszym prawie. Do ustawy wydano rozporządzenie, które stwierdza, że broń o lufie gwintowanej wymaga zezwolenia. Na tej podstawie skazano już jedną osobę. Ponoć pracują nad poprawieniem tego bubla.

w tym kraju istnieje wiele sprzeczności...
myślę, że w sklepach przy zakupie udzielają informacji, że ta bez a ta z zezwoleniem
  • 0

#17 Petrevan

Petrevan

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 2 postów
Reputacja: 11
Neutralna

Napisano 12 lipiec 2009 - 08:29

Z wiatrówkami sprawa wygląda następująco:
*wiatrówki do 17J można kupować od 18 lat - musisz okazać dowód osobisty przy zakupie
*wiatrówki powyżej 17J trzeba zarejestrować w komendzie policji (nie wiem jak to przebiega, ponieważ osobiście strzelam z pierwszego typu)

p.s. nie ma znaczenia czy lufa jest gwintowana czy gładka
  • 0

#18 dariuss3

dariuss3

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 3 postów
Neutralna

Napisano 21 lipiec 2009 - 09:52

Ja miałem wiatrówkę z lufą gładkom i nie musiałem mieci pozwolenia
  • 0

#19 klikux

klikux

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów
Neutralna

Napisano 19 sierpień 2009 - 06:46

Lufa gładka czy gwint ( ewentualnie rysy) w wietrówce nie ma znaczenia. Ważne jest to , aby jej moc nie przekroczyła 17 J.
  • 0

#20 Diggi

Diggi

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów
Neutralna

Napisano 30 sierpień 2009 - 05:09

Jeśli nie przekracza 17 J to tylko potrzebujesz 18 lat żeby kupic lub może ci ją kupić starsza osoba
  • 0