Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jazda na światłach przez cały rok

bzdura jazda oczywiście światłach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 still87

still87

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 89 postów
Reputacja: 22
Dobra

Napisano 11 styczeń 2011 - 11:12

Jeśli chodzi o światła ustawione "do góry", to nie problem tkwi w obowiązku używania świateł, a w samych kierowcach, którzy ich w ogóle nie regulują! Jazda na światłach, sama w sobie niesie delikatnie większe spalanie, ale jak już ktoś wspomniał, przy wyprzedzaniu widać z dalszej odległości czy ktoś nadjeżdża. Co do szkolenia kierowców, to aby złapać doświadczenie, nie wystarczy pojeździć 30 godzin kursu i już. Chociaż wielu po zdaniu prawka uważa się za super kierowców... No ale odwiedzanie rowów i stłuczki prostują światopogląd. Szkoda, że kosztem innych.
  • 0

#22 mortinio

mortinio

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 12 styczeń 2011 - 01:33

Na kursach uczą zdać prawka i nic poza tym. Żaden kurs nie zastąpi wieloletniej praktyki. Tą jednak nabieramy dopiero z czasem.
  • 0

#23 goliacik

goliacik

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów
Neutralna

Napisano 15 styczeń 2011 - 01:45

ja jestem przeciwnikiem jazdy cały rok na światłach... o ile ważne jest to na trasie o tyle w ruchu miejskim szkoda akumulatora
  • 0

#24 bandzior2

bandzior2

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
Neutralna

Napisano 16 styczeń 2011 - 06:37

Dla mnie to strata pieniędzy i pozespołów auta
  • 0

#25 still87

still87

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 89 postów
Dobra

Napisano 16 styczeń 2011 - 10:34

ja jestem przeciwnikiem jazdy cały rok na światłach... o ile ważne jest to na trasie o tyle w ruchu miejskim szkoda akumulatora

A co tu ma do rzeczy akumulator?
Alternator coś podpowiada?

A co do podzespołów auta, które się psują to wymiana dwóch żarówek chyba tak droga nie jest?
  • 0

#26 Al Yazzir

Al Yazzir

Moderator

• VIP
  • PipPipPip
  • 197 postów
Reputacja: 381
Bardzo dobra

Napisano 17 styczeń 2011 - 07:21

Wymiana nie jest droga, a i warto je wymienić, zamiast polecieć do banku płacić mandat ;)
  • 0

#27 centuś

centuś

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 99 postów
Reputacja: 18
Neutralna

Napisano 31 styczeń 2011 - 02:39

Totalna głupota z tymi światłami.
  • 0

#28 axa51

axa51

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
Neutralna

Napisano 16 marzec 2011 - 05:43

głupota może nie do końca. Samochód widać ze znacznie dalszej odległości niż bez świateł ale ponoć statystyka wypadków zwiększyła się od wprowadzenia tego przepisu niż wcześniej...
  • 0

#29 mosama92

mosama92

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 5 postów
Neutralna

Napisano 30 lipiec 2011 - 10:58

Osobiście jestem za przywróceniem starych przepisów.
Wprowadzenie jazdy na światłach 24h nic nie dało, a wręcz pogorszyło tylko sytuację. Wystarczy obejrzeć statystyki i zobaczyć, że liczba wypadków wcale nie zmalała, ale wzrosła.
Dlaczego?
Ponieważ większość w podświadomości ma zakodowane, że na drodze jak coś się nie świeci to się nie rusza i jak jakiś debil nie ma świateł jak wszyscy to staje się automatycznie niezauważalny. Jak by nie było obowiązku jazdy na światłach, to by ten problem był znacznie mniejszy, ponieważ ludzie bardziej by uważali na wszystkie obiekty nie tylko świecące.
Ciekawostka: w Grecji za jazdę w dzień na światłach grozi mandat.
Następna sprawa - zwiększenie liczby wypadków w nocy.
Dlaczego?
Większość samochodów nie jest dostosowana do jazdy w dzień na światłach mijania.
Przykładowo jazda po mieście w upalny dzień z włączonymi światłami mijania powoduje intensywne nagrzewanie się całego reflektora od wewnątrz. Wystarczy dotknąć świecący się reflektor w upalny dzień by samemu empirycznie stwierdzić i wyobrazić sobie jaka temperatura panuje wewnątrz.
Co to powoduje?
Przede wszystkim niszczy się ten srebrny "odbłyśnik", a co za tym idzie pogarsza się dość znacznie skuteczność oświetlenia!
To przekłada się na bezpieczeństwo jazdy w nocy, zwłaszcza na widoczność pieszych.:(więc liczba wypadków paradoksalnie jest większa.
Dawniej używano świateł jesienią i zimą, wtedy to tak nie szkodziło, ponieważ reflektor miał zapewnione chłodzenie i dłużej zachowywał swoją skuteczność.
Kolejnym problemem, może nie związanym z bezpieczeństwem jest zwiększone zużycie paliwa;) za co niektórzy mogą mnie zlinczować :P
Dlaczego?
Alternator "robi" prąd. To prawda;) Na ale żeby "robić" prąd, to musi się kręcić. Zatem, aby się kręcić to silnik go napędza tak w skrócie oczywiście.;) Czyli silnik ma przez to opór! A jak ma opór, to potrzebuje więcej paliwa, aby ten opór "zwalczyć".
To wcale nie jest tak mało. W niektórych samochodach światła zużywają ok. 150W lub więcej, więc nie jest to mało.
Szacunkowe zużycie paliwa w zależności od silnika może wzrosnąć średnio o ok. 0.5l/100km czyli ok. 3zł na 100km w szerszej skali 30zł na 1000km czyli w przybliżeniu 6l paliwa, na którym możemy przeciętną osobówką zrobić dodatkowe ok. 100km w trasie! Krótko mówiąc ekologia leży i robi pod siebie z ekonomią również;( i pomyśleć, że to było zalecenie UE:(
Oczywiście nie chcę już nawet wspominać o częstszej wymianie żarówek, które do najtańszych nie należą oraz o szybciej wypalających się ściankach reflektorów tzw. "odbłyśnikach";)
I kto na tym korzysta?
Oczywiście producenci żarówek i osprzętu oświetleniowego do pojazdów oraz stacje paliw w mniejszym lub większym stopniu.
  • 0

#30 still87

still87

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 89 postów
Dobra

Napisano 31 lipiec 2011 - 12:23

Ludzie tylko narzekają i narzekają... Kurde, to w ramach protestu nie włączajcie świateł i tyle. Argumentacja, że przez jazdę na światłach zmieniła się mentalność kierowców, to nie wina przepisów, a samych ludzi.
mosama92 Przytaczasz argument ekonomii, jakoś wspomniana Grecja ze swoim zakazem jazdy w dzień z włączonymi światłami, pod tym względem jakoś dobrze nie wygląda ostatnimi czasy. Więc światła chyba nie mają takiego ogromnego wpływu na stan gospodarki kraju.
Zwiększenie liczby wypadków? Co to ma do rzeczy? Czy z włączonymi lampami czy bez co to za różnica, jeśli głównymi przyczynami jest nieuwaga kierowców i nadmierna prędkość? Poza tym zauważ, że z roku na rok wzrasta liczba aut poruszających się po naszym kraju. Kiedyś nie każdy mógł pozwolić sobie na 4 kółka, teraz auto można kupić praktycznie za grosze.
Dobra, przechodzimy do zużycia paliwa, skoro komuś zależy na oszczędności to niech wyłączy klimę, radio, pozamyka wszystkie szyby i dostosuje swój styl jazdy, wtedy zmniejszy zużycie paliwa. 0.5 litra na 100km? Po pierwsze to zależy od auta, po drugie wzrost można zauważyć, ale na poziomie 0.1-0.2 na setkę. Nacodzień poruszam się różnymi autami i miesięcznie pokonuje ogromną ilość kilometrów i uwierz, że wzrost paliwa nie jest aż taki radykalny, jak go przedstawiasz.
Na koniec to, że firmy produkujące żarówki korzystają na tym przepisie, to chyba nie ich wina?
Wiadomo kto za tym stoi, tylko tłum ludzi zamiast bojkotować wybory, wolą wybrać "mniejsze zło". A potem tylko biadolenie, co za ch... rząd.
  • 0

#31 Sebol20

Sebol20

Aktywny Precylowicz

• Aktywny Precylowicz
  • PipPipPip
  • 2827 postów
Reputacja: 590
Bardzo dobra

Napisano 31 lipiec 2011 - 03:34

Jak dla mnie może być, choć nie musi . Skoro nie pomaga to zmniejszenia liczby wypadków to można to znieść. Nie tu przyczyna wypadków. Przyczyny to: jazda po alkocholu, szarżowanie / szpanowanie itp. ( szczególnie młodzi), nie uwaga / gapiostwo, nasze świetne drogi i oznakowania itp. Jest ich więcej, ale te aktualnie przychodzą mi na myśl.
Czy więcej paliwa auto rzre? Myślę, że nie aby akumlator szarpie, ale ten się zdąży naładować.
  • 0

#32 Vetka

Vetka

VIP

• VIP
  • PipPipPip
  • 503 postów
Reputacja: 1501
Świetna

Napisano 23 sierpień 2011 - 04:41

Dla mnie to raczej bez różnicy. Może w szczególnie upalne dni ( wiem, wiem, tego lata za wiele ich nie było:P ) światła przeszkadzają, nie dość, że promieniami słonecznymi dostajemy po oczach to jeszcze światłami. Ale jeśli jest deszczowo, mglisto to włączone światła bardzo zmniejszają ryzyko wypadków.
  • 0

#33 grucha1871

grucha1871

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów
Neutralna

Napisano 05 październik 2011 - 06:54

Mi też to bez różnicy. Pewnie włączone światła przez cały rok dają więcej bezpieczeństwa niż wyłączone.
  • 0

#34 kar651

kar651

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 1 postów
Neutralna

Napisano 19 maj 2012 - 06:27

oczywiście że to bzdura:)
  • 0

#35 kkraik

kkraik

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
Neutralna

Napisano 06 czerwiec 2012 - 02:40

wcześniej ktoś pisał że przy złej widoczności powinno się jeździć na światłach tylko ta zła widoczność to pojęcie względne dla 1 robi się szaro i jest zła widoczność a 2 widzi doskonale więc wprowadzenie świateł przy złej widoczności jest co najmniej idiotyczne. Co do samej jazdy na światłach ja tam się osobiście do tego przyzwyczaiłem i w niczym mi to nie przeszkadza, akumulator jakoś nie umiera, alternator daję rade żarówek również jakoś często nie wymieniam więc tak na dobrą sprawę nie widzę w tym problemu. Osobiście jak bym miał coś zmieniać w tym przepisie to obowiązek jeżdżenia na światłach po za terenem zabudowanym bo na drogach w lasach nawet przy ładnej, słonecznej pogodzie niektórych kolorów samochodów nie widać ze względu na cienie itd i poprawia to bezpieczeństwo a w mieście to chyba nie robi większej różnicy...
  • 0

#36 lukash4

lukash4

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów
Neutralna

Napisano 09 grudzień 2012 - 05:53

Ja myślę że to nie przeszkadza... żarówki nie przepalają mi się nagminnie, akumulator żyje.
Natomiast bardziej denerwuje mnie zakładanie przez kierowców pseudo świateł diodowych- świeci to tak że albo oślepia albo świeci się co druga dioda- katastrofa.
Reasumując- założyłem automacik do włączania świateł żeby nie zapominać i nie zaprzątam sobie tym głowy.
  • 0

#37 Leo4400

Leo4400

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 1 postów
Neutralna

Napisano 12 wrzesień 2013 - 07:47

Ja uważam ci którzy wprowadzili ustawę o całorocznej jeździe na światłach to debile ale pewnie mieli w tym swój interes ]:-( ,akumulatory przecież kosztują ]:-).
Powinni się zająć drogami bo podobno są gorsze niż w Bangladeszu ;);P
  • 0