Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Myślę o przyszłości

myślę przyszłości

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cris000

Cris000

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 344 postów
Reputacja: 381
Bardzo dobra

Napisano 24 kwiecień 2011 - 09:19

Hej, uczę się w pierwszej klasie liceum i mam 16 lat, od jakiegoś czasu myślę nad wyborem kierunku na uniwersytet, dzięki któremu mógłbym się rozwijać i z łatwością znaleźć pracę w przyszłości. Więc zacznę od moich "plusów"/"umiejętności", które mógłbym(chciałbym) pielęgnować i kształcić się w tych kierunkach:

-od szóstej klasy średnia ocen na poziomie 4-5-6 (aktualnie 5,2)
-perfekcyjna znajomość czterech języków (polski, angielski, rosyjski, litewski)
-średnio-zaawansowana znajomość języków programowania (xhtml, css, phpbb itd.)
-perfekcyjna znajomość grafiki komputerowej (photoshop i flash)
-piszę sporo felietonów do różnych gazet, nagrywam także "amatorskie" reportaże radiowe
-wygrałem sporo olimpiad poczynając od międzynarodowych konkursów recytatorskich, poprzez "literature i sztuke", a kończąc olimpiady filozoficznej.

Z takich rzeczy, które mogłyby mi pomóc znaleźć jakieś studia myślę że to wszystko.

----------------------------------------------------

Narazie interesował mnie kierunek "gospodarka międzynarodowa", jednak w Polsce ten kierunek jest tylko w Gdańsku. Szczerze mówiąc myślałem tylko o studiach w Polsce, jednak wyjazd też wchodzi w rachubę.

Chciałbym się dowiedzieć jakie ciekawe, lub z tak zwaną "przyszłością" są kierunki na uniwersytetach w Polsce. Może ktoś słyszał o jakimś, a może sam studiował ten kierunek. Interesują mnie raczej studia "humanistyczne".

Ewentualnie przy nazwach "kierunków" miło by było gdybyście napisali jeszcze jaki uniwersytet w Polsce "obsługuje" ten kierunek, oraz jakie wymagania stawia przed uczniami uniwersytet, aby się dostać na te studia.

Nie śpieszy mi się zbytnio, jednak przed końcem roku szkolnego muszę określić jakie przedmioty chcę wybrać i dobrze by było gdybym sugerował się już wybranym kierunkiem :)

P.S. aktualnie uczę się w Wilnie (stolica Litwy, naszego wschodniego sąsiada).

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • 0

#2 Davi

Davi

yy ;/

• VIP
  • PipPipPip
  • 1668 postów
Reputacja: 528
Bardzo dobra

Napisano 27 kwiecień 2011 - 02:45

16 lat i 3 liceum ??
  • 0

#3 Cris000

Cris000

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 344 postów
Bardzo dobra

Napisano 27 kwiecień 2011 - 02:51

Wkradł się błąd, uczę się w pierwszej liceum. Poprawiłem :)

Nadal czekam na jakieś wskazówki na temat studiów w Polsce, ciekawe kierunki :)
  • 0

#4 panczas

panczas

Nie(d)oceniony

• VIP
  • PipPipPip
  • 368 postów
Reputacja: 579
Bardzo dobra

Napisano 30 kwiecień 2011 - 10:53

Polski to nie język (w sensie obcy), litewski jest do niczego nieprzydatny to zostają tylko dwa. A i pewnie z tą perfekcją przesadziłeś, w wieku 16 lat... ;)
  • 0

#5 Cris000

Cris000

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 344 postów
Bardzo dobra

Napisano 30 kwiecień 2011 - 11:16

Polski to nie język (w sensie obcy), litewski jest do niczego nieprzydatny to zostają tylko dwa. A i pewnie z tą perfekcją przesadziłeś, w wieku 16 lat...

Mylisz się i to bardzo, nie napisałem że znam cztery języki obce w tym polski, dla mnie polski też jest w pewnym sensie obcy, gdyż nie mieszkam w kraju i sam się go uczę, po drugie z "litewski jest do niczego nieprzydatny" - to spora wpadka, po pierwsze nie ma takiego pojęcia jak "nieprzydatny język obcy" - w wielu dziedzinach język obcy jest przydatny i nie ważne czy to jest litewski, niemiecki czy ukraiński, gdyż znajomość każdego następnego języka poszerza Twój, jakby to powiedzieć "kierunek myślowy". Znając język litewski i polski mogę pracować jako tłumacz, w ambasadzie polskiej na Litwie bądź być przedstawicielem, któregoś z krajów podczas wspólnych obrad (a Polska, ma bardzo bliskie stosunki polityczne ze stroną Litewską), jednak aby zrozumieć to w pełni trzeba język poznać. Chyba nie muszę wspominać że w Polsce, dwa języki (Polski i Angielski) nie wszyscy znają, dobrze że ta liczba stale rośnie, ale mało (i to bardzo mało) kto umiałby się dogadać z Anglikiem, a co dopiero znajomość języka np. rosyjskiego, który jest jednym z głównych języków na świecie (obok angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego) - co czyni mnie dużo bardzo atrakcyjnym studentem, a w przyszłości pracownikiem na rynku pracy (nie tylko w Polsce) - no i języka "nie nosisz na plecach", więc uważam że Twój post o tym że w ogóle jakikolwiek język może być nieprzydatny jest wysoce niesprawiedliwa :( Co do mojej znajomości języków to nie przeczę, mam problemy z pisaniem w cyrylicy, jednak w każdym z tych języków mogę swobodnie rozmawiać i czytać.
W tym temacie chciałem po prostu poznać interesujące kierunki, które można studiować w polskich uniwersytetach. Pozdrawiam...

Cris
  • 0

#6 Zuzanka

Zuzanka

Przyjaciółka Precyla

• Precylek
  • PipPipPip
  • 1800 postów
Reputacja: 1254
Świetna

Napisano 30 kwiecień 2011 - 01:37

J.rosyjski jest teraz bardzo na czasie/nie wiem czy na Litwie jest jakiś inny /jesteśmy otwarci na współpracę ze wschodem,wymiana ,sprzedaż ,produkcja jest większa niż na zachód,szczególnie branża informatyczna,elektroniczna,także jeśli studia to w tym kierunku
  • 0

#7 mariolka6

mariolka6

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 22 lipiec 2011 - 11:11

Rozważ tą gospodarkę międzynarodową :) Możesz ją u nas połączyć z Handlem Zagranicznym, który jest w AP edukacja na przykład :)
  • 0

#8 Cris000

Cris000

Precylowy Weteran

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 344 postów
Bardzo dobra

Napisano 17 listopad 2011 - 09:44

Ostatnio rzadko zaglądałem na precylka, dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Gospodarka międzynarodowa/gospodarka przestrzenna, trochę mniej "europeistyka" - interesują mnie te trzy kierunki, najbardziej to pierwsze, ale zastanawiam się nad każdym, a co ważniejsze są to swoją drogą pokrewne kierunki.

Prawda jest taka że jest cała masa różnych dobrze płatnych zawodów, ale zwykły uczeń nie zna nawet ich nazw :/

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś dodatkowe informacje, bądź "propozycje", które mogłyby mnie zainteresować, to serdecznie dziękuję za wszelaką pomoc :)

Z pozdrowieniami z Wilna :)
  • 0

#9 Zuzanka

Zuzanka

Przyjaciółka Precyla

• Precylek
  • PipPipPip
  • 1800 postów
Reputacja: 1254
Świetna

Napisano 18 listopad 2011 - 07:34

o językach obcych to chyba nie trzeba Tobie przypominać,teraz to konieczność,jeśli masz ścisły umysł,to pomyśl o infomatyce,ekonomii,albo coś w tym stylu
  • 0