Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Jak spać, żeby budzić się wyspanym?

budzić spać wyspanym

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#1 krygo

krygo

Zbanowany

• Banned Users
  • PipPipPip
  • 264 postów
Reputacja: 488
Bardzo dobra

Napisano 14 lipiec 2009 - 08:13

Dołączona grafika
Teoria jest taka, że spać potrafimy wszyscy. Nauczyliśmy się tego jeszcze “w brzuchu mamy” i od dnia narodzin jakąś część doby przesypiamy. Każdy z nas, bez wyjątku - dlatego mało kto się jakoś mocniej nad tym snem zastanawia.
Tymczasem sen jest bardzo ważny i dla naszego zdrowia, i dla naszej codziennej aktywności, efektywności i kreatywności. No bo spróbuj wymyślić cokolwiek nowego, kiedy non stop ziewasz i przed oczami masz głównie poduszki i kołdry…
Jak więc spać, żeby porządnie się wyspać i wstać w pełni sił i energii do działania?

Sypialnia jest do spania
Jeżeli dysponujesz osobnym pomieszczeniem na sypialnię, to niech będzie ono wyłącznie sypialnią. Żadnych telewizorów, komputerów, sterty czasopism, czy broń cię panie czegokolwiek związanego z pracą. W zamian - wygodne łóżko. Wchodzenie do tego pomieszczenia ma automatycznie nastawiać twoją psychikę na ciiii… teraz śpimy.
Jeżeli nie masz odrębnej sypialni, postaraj się przynajmniej odgrodzić jakoś choćby symbolicznie łóżko od reszty pokoju. Może to być ażurowa szafka, kilka roślin na stojaku, cokolwiek lekkiego, ale wyraźnie odgraniczającego cię od wszelkich elementów pomieszczenia związanych z dzienną aktywnością.
Przez sen trzeba oddychać
W sypialni, w nocy, spędzamy jakieś 7 godzin. Często nie sami, ale we dwoje. Przeciętna sypialnia w tym kraju ma wielkość pi razy oko 4×5 metrów, nie mamy w zwyczaju urządzać takich typowych “salonów do spania”, jakie często można spotkać w innych krajach. Na dodatek zwykle drzwi do sypialni na noc zamykamy.
Powyższe nieuchronnie prowadzi do tego, że im bliżej rana, tym powietrze, którym oddychamy, jest cięższe, mniej w nim tlenu, coraz gorzej dostarcza go więc i nam. Efekt? Budzimy się niewyspani, z suchością w ustach, a często wręcz z bólem głowy.
Wieczorem przed spaniem należy więc bardzo porządnie wywietrzyć sypialnię. Oprócz tego warto zastanowić się, czy nie da rady zapewnić sobie jakoś stałej cyrkulacji powietrza - latem wystarczy w zasadzie otworzyć okno, ale zimą nie jest to już takie proste. Może więc ta szeroka szpara pod drzwiami nie jest taka zła?
Wieczorem przygotowujemy się do spania, nie do pracy
Ciężkie posiłki, kawa czy mocna herbata, męcząca aktywność fizyczna, skupienie na pracy - to nie są rzeczy, które przygotowują nas do snu. Wprost przeciwnie, wymuszają na naszej podświadomości wzmożoną aktywność, a więc i walkę z sennością.
Na minimum dwie godziny przed snem staraj się unikać takich zajęć. Przegryź sobie coś lekkiego najwyżej, zamiast biegać pójdź na spacer (ładnie dotlenia i wspomaga sen!), zamiast pracować poczytaj ciekawą książkę. Dzięki temu lepiej zaśniesz i bardziej wypoczniesz.
Ułóż sobie życie tak, żeby mieć czas na sen
Zarywanie nocek, kończenie grubo po północy zajęć związanych z pracą, przechodzenie do łóżka bezpośrednio od komputera - znamy? Znamy.
No to starajmy się unikać. Dzień jest wbrew pozorom wystarczająco długi, żeby zrobić wszystko to, co robimy zwykle po nocach (i móc się jednak wyspać). Kiedy padamy na twarz ze zmęczenia, nasza efektywność i tak jest niewielka i naprawdę, często lepiej, żebyśmy się jednak wyspali i wrócili do tego zajęcia rano.
Pewnie, że nie zawsze się da. Ale im mniej nocek “w plecy” - tym ogólnie lepiej się wysypiamy. Trzeba bowiem pamiętać, że każda “nocka” rozregulowuje nam cykl dzień-noc, a co za tym idzie slabiej się wysypiamy nawet, jeśli śpimy sporo.
  • -2

#2 Xarvix

Xarvix

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 28 lipiec 2009 - 10:28

Bardzo dobry poradnik serdecznie polecam :)
  • 0

#3 Ojciec Dyrektor

Ojciec Dyrektor

Super Precylowicz

• Super Precylowicz
  • PipPipPip
  • 3097 postów
Reputacja: 1493
Świetna

Napisano 28 lipiec 2009 - 11:00

słuchajcie śpijcie na lewej stronie i dociskajcie serce. to bardzo zdrowe :P
  • 0

#4 xemronn

xemronn

like a boss

• Emeryt
  • PipPipPip
  • 698 postów
Reputacja: 458
Bardzo dobra

Napisano 03 sierpień 2009 - 12:47

#up
Może i zdrowe, ale nie wygodne ; p

Ja tam zawsze śpię na brzuchu i się wysypiam.
  • 0

#5 kamil5491

kamil5491

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 84 postów
Neutralna

Napisano 03 sierpień 2009 - 01:11

Ja tam nigdy nie miałem problemów ze snem ;P po prostu jestem taki zmęczony całym dniem, że zasypiam prawie od razu i budzę się wypoczęty ;)
  • -1

#6 Lobuzek88

Lobuzek88

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 4 postów
Neutralna

Napisano 04 sierpień 2009 - 07:01

A najlepiej to przed snem wypic jedno piwko. Szybciutko się zasypia i wstaje się wypoczętym :)
  • 0

#7 b@ndito

b@ndito

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 76 postów
Reputacja: -2
Neutralna

Napisano 05 sierpień 2009 - 08:49

A najlepiej to przed snem wypic jedno piwko. Szybciutko się zasypia i wstaje się wypoczętym :)

Zgadzam się,polecam krótki spacer przed snem w celu dotlenienia komórek.
  • 0

#8 Exip♫

Exip♫

Przyjaciel Precyl.pl

• Precylek
  • PipPipPip
  • 2316 postów
Reputacja: 793
Bardzo dobra

Napisano 05 sierpień 2009 - 10:15

Polecam kapiel tuz przed spaniem, extra soe wtedy wyspisz.
  • 0

#9 buczek77

buczek77

Analityk, Haker, Gangster

• VIP
  • PipPipPip
  • 497 postów
Reputacja: 612
Bardzo dobra

Napisano 06 sierpień 2009 - 07:53

Zależy od egzemplarza.. ja na przykład po kąpieli jestem bardzo pobudzony i nie ma mowy żebym usnął od razu. Co innego szybki, najlepiej zimny prysznic - z rozkoszą wskakuję pod ciepłą kołderkę :)
  • 0

#10 crycha6

crycha6

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 1 postów
Neutralna

Napisano 13 sierpień 2009 - 05:17

Taaaa albo najlepiej nachlać sie jak świnia wódką to normalnie samemu usypiasz ;d;d
  • 0

#11 jajCCCarz

jajCCCarz

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
Reputacja: 152
Bardzo dobra

Napisano 13 sierpień 2009 - 10:13

Z tym cyklem dzień-noc jak najbardziej prawda. Ja mam to niestety rozregulowane i o godzinie 7-8 to jestem nie do życia... Ciężko zmienić przyzwyczajenia, oj ciężko... :)
  • 0

#12 DolasFranek

DolasFranek

Użytkownik

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
Neutralna

Napisano 06 październik 2009 - 10:16

Najpierw dobrze przewietrzyć pomieszczenie lub spać, jeśli to możliwe, przy otwartym oknie.
  • 0

#13 erykoski5

erykoski5

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 25 postów
Neutralna

Napisano 11 październik 2009 - 12:48

Ja niestety nie mogę odgrodzić łóżka od biurka, bo mam bardzo mały pokój :(
  • 0

#14 P4tryk84

P4tryk84

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
Reputacja: 16
Neutralna

Napisano 11 październik 2009 - 12:58

Naucz się chodzić spać o 23 -ja tak niestety nie potrafię, ale jak próbowałem to się budziłem wyspanym ok 8...
A w ogóle tak mam, że jak idę spać przed 1 to nie wiem czemu się budzę na chwilę przed budzikiem
Pojawiają się również głosy żeby się zmęczyć, wziąć gorącą kąpiel/prysznic i dobrze wietrzyć przed snem, oraz spać bez niczego na sobie - to też jest warte uwagi...
  • 0

#15 blade1994

blade1994

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
Reputacja: 12
Neutralna

Napisano 11 październik 2009 - 02:54

A ja polecam tabletki nasenne.
  • 0

#16 Manieksss

Manieksss

Użytkownik

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Neutralna

Napisano 12 październik 2009 - 07:33

U mnie jest trochę ciężko spać regularnie...Raz wstaję o 6:50, a raz o 8:50...
Na dodatek mam problem z uśnięciem...
Może pomogą mi te rady trochę...
  • 0

#17 brodnica.tomek

brodnica.tomek

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów
Neutralna

Napisano 15 październik 2009 - 03:06