Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Patriotyzm, wczoraj i dziś

patriotyzm wczoraj

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#41 xsior

xsior

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 532 postów
Reputacja: 379
Bardzo dobra

Napisano 11 październik 2011 - 07:22

Nie zgadzam się, że patriotyzm umarł. Prawdziwych patriotów nie brakuje mimo, iż tego nie widać i często narzekamy na swój kraj ale Józef Piłsudski kiedyś powiedział ,,Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę". Także nasi politycy wypaczają nam na opinie ten temat bo niestety ich nazwać patriotami nie można. Na koniec mam pytanie kto powiedział te słowa ,,patriotyzm to nasz obowiązek'' (istnieje możliwość, że mogłem przeinaczyć).

A ja dalej podtrzymuje zdanie że patriotyzm wymarł jak dinozaury, chyba że będzie jakaś wojna polsko-rus... lub polsko-niem... lub jakaś inna to może się odrodzi.
Ale wojny sobie i nikomu nie życzę.
  • 0

#42 robbo11

robbo11

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 7 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 17 październik 2011 - 10:41

Bardzo interesujacy temat. I bardzo interesujace i pouczjace odpowiedzi. Oczywiscie nie z kazda bym sie zgodzil.

Zeby odpowiedziec na to pytanie to najpierw musimy okreslic czym jest patriotyzm. Jezeli on ma byc nacjonalistyczny tak jak ten miedzywojenny to tak, nie jestesmy takimi patriotami. Nasz patriotyzm rozni sie tez od tego za komuny, kiedy nas uczono oficjalnego nacjonalizmu a domach uczono duzo z nas prawdziwego patriotyzmu.

Patriotyzm nie moze byc taki sam jak byl wczesniej poniewaz nasza sytuacja sie zmienila. W wiekszosci wtedy to byl nacjonalizm, lub patriotyzm w ekstrymalnych warunkach, zabory, wojny, komuna. Wolna demokracja nie moze szerzyc nacjonalizmu. A w niezagrozonym panstwie nie bedzie takich uczuc. Wiekszosc zajmuje sie rzeczami codziennymi, no i bardzo dobrze. Lepiej by lylo gdyby Slowacki pisal o byle czym a nie byl patriota z przymusu. Lepiej by bylo gdyby Chopin mogl tworzyc normalna muzyke. Robili to co robili, i tysiace innych, bo byli zmuszeni do tego sytuacja. Gdyby przyszlo co do czego to i te mlode pokolenie (ja juz do niego niestety nie naleze) tez by stanelo w obronie kraju. Widzc to bylo w Kwietniu 2010. Polska stala sie bialo-czerwona. Tak jak za czasow Solidarnosci, lub w czasach powstan lub wojen. Idea panstwa powoli zamiera, panstwo staje sie powoli mniej wazne, ale to sie dzieje w calel ciwilizowanej Europie. Ale nie na tyle zeby zaginal patriotyzm w Polakach. Nam to zajmie wiecej czsu z powodu naszej historii.

Bieganie z flaga coddziennie i odwolywanie sie to poczucia Polskosci lub nacjonalizmu w czasach wolnej demokracji jest nie przejawem patriotyzmu ale paranoii. Ja przezylem czerwonych, i wtedy zeby byc przyzwoitym czlowiekiem trzeba bylo byc bohaterem i patriota walczacym o Polske. Teraz nie ma takiej potrzeby. Teraz jest sie patriota bedac soba, pamietajac a nie dzialajac, i nie wstydzac sie swojej Polskosci. Ale nawet ci ktozy sa za granica i sie wsydza publicznie tez moga byc patriotami, my po prostu mamy maly kompleks mniejszosci. A pycha i duma to nie patrityzm i milosc do swojego kraju, to po prostu pycha i duma.

Tak naprawde to sie nie roznimy od naszych przodkow. My zeby byc Polakami po prostu nimi jestesmy, nie musimy walczyc o to zeby zachowac swoja Polskosc. Zpojrzcie na Amerykanow. Narod troche odilozowany, powierzchownie nie myslacy o patriotyzmie, ale gdy przyszlo co do czego to on sie okazal. Tak samo my Polacy. Gdy przychodzi co do czego, to pokarzemy i swoja milosc do Polski. Miejmy nadzieje ze nie zajdzie taka potrzeba.
  • 0

#43 vitam

vitam

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
Neutralna

Napisano 27 październik 2011 - 06:10

Nie ma już tych patriotów co kiedys, bo nie nazwiemy patriotom Jarka ...
  • 0

#44 Kremators

Kremators

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
Neutralna

Napisano 22 listopad 2011 - 03:17

Jeżeli ktoś pisze, że nie byłby w stanie stanąć w obronie za ojczyznę, to nie mówmy o patriotyzmie. Osobiście jestem nacjonalistą, ale nie jakimś skrajnym, tylko po prostu kocham swój kraj i cieszę, że urodziłem się właśnie w nim. Znam jego historię i kulturę i jestem z tego faktu dumny.

W dzisiejszych czasach, młodzież nie rozumie wielu rzeczy. Nie uczy się i nie zna historii Polski, a gdyby mogliby to wyjechaliby do jakiegoś Usa, bo myślą, że to jest świat dla nich. Osobiście wkurzają mnie dziunie, które chodzą w koszulkach I love NY i innych gadżetach z logo Amerykańskiej flagi. Ogólnie bardzo kiepsko jest teraz z tym patriotyzmem.

@down

Nikt nie pisze, że patriotyzm to tylko chwycenie za broń, twierdzimy, że gdyby była taka potrzeba, to nagle okazałoby się, że tych prawdziwych patriotów jest mało.
  • 0

#45 bevil

bevil

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów
Reputacja: 23
Dobra

Napisano 23 listopad 2011 - 11:45

a ja myślę że patriotyzm to nie tylko gotowość do chwycenia za broń. szczęśliwie żyjemy teraz w czasach pokoju i patriotyzm można i trzeba okazywać w inny sposób. np. wspierać polską gospodarkę kupując polskie produkty jeśli są dobre, pracować w kraju i tu płacić podatki a nie uciekać na stałe za granicę, rodzić dzieci, kultywować polską kulturę, sztukę, tradycję - to jest dla mnie patriotyzm w dzisiejszych czasach.
  • 0

#46 gros45

gros45

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 3 postów
Neutralna

Napisano 26 styczeń 2012 - 10:46

żyjemy w czasach, gdzie interesy są ważniejsze od wartości
prawdę powiedziałeś Antykomer..
a wiesz kto nas ludzi wpędził w ten wir ?
gdzie wartości zatraciły znaczenie ?
gdzie honor człowieka już jest niczym? bo goni za utrzymaniem siebie i rodziny ?
powiem Ci ,,,żydzi i ich wstrętne knowania
wystarczy poczytać historię ,,,gdziekolwiek by się nie pojawili
tam byli przeganiani ,góra po jednym pokoleniu ....
a u nas ? panoszą się i piją krew tego narodu od stuleci ...dosyć tego
  • 0

#47 Elixia

Elixia

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
Reputacja: 131
Dobra

Napisano 12 kwiecień 2012 - 10:47

Patriotyzm.. Myślę, że kiedyś dla ludzi odgrywał ważniejszą rolę w życiu. Mam wrażenie, że jest go coraz mniej w polskim społeczeństwie, na pewno mniej niż kiedyś. Ale jak to mówią "siła w kupie" :D, więc my Polacy powinniśmy się trzymać razem mimo wszystko i dbać o nasz kraj, szanować go i być mu oddanym. Mam też na myśli rządzących naszym krajem, którzy nie koniecznie mają patriotyczną postawę, bo "jak najwięcej dla siebie" to nie przyniesie korzyści dla narodu, a dbając tylko o własne tyłki (przepraszam za wyrażenie) nie zdziałają nic dobrego dla naszego kraju, wręcz przeciwnie...
  • 0

#48 antykomer

antykomer

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 686 postów
Reputacja: 299
Bardzo dobra

Napisano 13 kwiecień 2012 - 03:45

To jest właśnie typowe polskie myślenie. Swoje durne błędy zganiamy na inne nacje. Co mi Żyd winny, że mam w pokoju nie posprzątane? Chyba to słowo stało się jakimś zamiennikiem. Co złe to Żyd - ofiary propagandy z chyba tak mówią. Propaganda jest dla niewykształciuchów. Im głupszy tym szybciej będzie w to wierzył. Żyda na oczy nie widział ale to Żyd. Rząd Polski też Żydzi wybierali? Każdy odpowiada za swoje podwórko. Czasami lepiej samemu coś zbadać a nie brać jakieś hasła za słuszne. Po co mi obwiniać kogoś za to co Polacy sami sobie robią a najbardziej ci z ul. Wiejskiej. Ja nie wybierałem Żydów do parlamentu - podobno każdy musi mieć obywatelstwo polskie, by być posłem czy senatorem. Przedstawiali się nawet co niektórzy za patriotów i Polaków (BA! Prawdziwych Polaków) w czasie wyborów.
Patriotyzm przegniata nieudolność polskiego rządu i egoizm Polaków. Wiadomo, że za granicą nikt tak nie dowali Polakowi jak jego rodak - i co tu mówić o patriotyzmie, a Turek Turkowi bratem, trzymają się razem. Historii w szkołach uczą nas tylko tak byśmy się nie wstydzili aż tak bardzo i to ma na celu wzbudzenie tej dumy narodowej, ale nie przedstawia się głupich błędów w każdym w sumie okresie, gdzie bywał bajzel - rząd swoje ludzie swoje - w sumie tak jak dzisiaj. I tylko pokazywanie kto jest bardziej polski, "polściejszy", pokazując to pewnie się ośmieszamy. Polak sarmata zdegenerowany do dzisiaj istnieje - imprezowicz pełen dumy o nie wiadomo co, a narusz takie świętości jak polskość, honor to bitewne takie się staje jak kogut (a nie każdy jest idealny i słowa krytyki też się przydają, więc powiedzenie czegoś źle o Polsce jest wg mnie czymś normalnym). W Polsce sami się pozabijamy i nie będzie nam trzeba jakiegoś agresora z zewnątrz - każdy dopie....by sąsiadowi, bo on ma lepszy samochód, piękniejszą żonę, więcej na koncie. Zazdrość nas zabije. Mamy głupią mentalność jaką zauważyłem - za wszelką cenę chcemy pokazać jacy z nas thebeściaki, albo kto jest większy kozak. Polak Polakowi wilkiem. Mnie zaczyna to wszystko denerwować już. "Nie pytaj się co kraj może zrobić dla ciebie, tylko co Ty możesz zrobić dla kraju" - chyba to hasło dalej jakoś w podświadomości funkcjonuje, bo wychodzi tak, że ludzie zapieprzają jak woły a rząd nas robi w bambuko i pisze ustawy za naszymi plecami. Rząd sika nam na twarz a my mówimy, że pada, bo tak musi być - chyba mało jest prawdziwych inicjatyw społecznych w Polsce. Jakie mamy teraz czasy przecież - już się spekuluje, że połowa Polaków nie będzie miała pracy. Tylu wykształconych sprzątaczy ulic mamy. Co więc kraj zrobił dla ciebie. Powie każdy, bo kryzys nadchodzi - takie czasy. To dlaczego Niemcy się rozbudowują i mają 1,5 miliona wolnych miejsc pracy, a są przecież w euro i powinni być tym kryzysem bardziej dotknięci. Jedna z najlepiej rozwiniętych polityk społecznych (wystarczy, że jedna osoba pracuje i mają byt na poziomie), a przecież oni mordowali ludzi w czasie II wojny światowej, byli katem a mają lepiej. Parę miesięcy temu wyszedł raport, że dużo Polek rodzi dzieci za granicą np. w Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Bo tam się nie boją, ze nie będą miały co dać dziecku do jedzenia. Za niż demograficzny winny jest rząd - gdyby wcześniej zajęli się tym problemem byłoby dobrze, ale wolą emerytów niszczyć i tak w końcu do piachu pójdą no i prościej z takimi niż wprowadzać zmiany od strony życia rodzinnego. Dali becikowe by się polskie rodzinny odwaliły. Traci się to w oka mgnieniu i dalej ciułaj i od nas już nic nie żądaj. Polska daje się innym krajom tylko - wysyłamy żołnierzy by Amerykanom żyło się lepiej a wiz nie mamy (może i dobrze, bo by został w Polsce tylko rząd i pracownicy urzędów wszelakich). Robią nas wszędzie w ch... Odwalimy dobrą robotę, dostajemy ochłapy.
Sam już nie wiem czy uważać się za patriotę. Nie będę kochać kogoś, kto ze mnie drwi i pluje mi w twarz. W razie zagrożenia walczyłbym za kraj, może bardziej w obronie ludzi - rodaków (niczym prawo własności, wchodzisz bez pozwolenia i łamiesz prawo na mojej ziemi masz w łeb). Nie poszedłbym gdyby to jakiś debil z rządu wymyślił wojnę - niech sam sobie idzie. Trzeba zaznaczyć, że mądra miłość potrzebuje odwzajemnienia - kochać w jedną stronę i nic za to nie mieć, to by się każdy związek rozsypał prędzej czy później. Co więc Polsko zrobisz dla mnie, dla moich rodaków? Mamy nieodwzajemnioną miłość.
  • 0