Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Najlepsze Sposoby Uczenia Się Do Matury

matury najlepsze sposoby uczenia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#41 Plastusiowaty

Plastusiowaty

They don't understad me

• Precylek
  • PipPipPip
  • 670 postów
Reputacja: 158
Bardzo dobra

Napisano 13 listopad 2009 - 11:16

Jak kolega wyżej napisał zapamiętujemy na 3 sposoby: czytając, słuchając, robiąc. Innymi słowy najlepszym wyjściem jest czytanie na głos (czytanie+słuchanie) i następnie robienie zadań z zakresu zdobytej wiedzy. Co więcej więszkości osób (w tym także mi) pomaga ruch przy nauce - np. ucząc się wiersza do recytacji chodzę z kartką po pokuj w kółko i to pomaga po pierwsze skupić mi się tylko na moim zadaniu, a po drugie nie powoduje, że jestem ospały.
Trzeba przyznać, że jestem osobą, której wiedza przychodzi dość łatwo, ale z powodu mojego zaniedbania coraz bardziej nie chce mi się uczyć i mam z tym coraz większe problemy. Powiem obiektywnie, że dużo daje czytanie książek, ponieważ dzięki temu szybciej czytamy = szybciej się uczymy + poznajemy nowe słowa (czasami) i poznajemy poprawną składnie zdania i ortografia łatwiej wchodzi.
Co tu dużo mówić - trzeba się uczyć, uczyć i uczyć (a nie na imprezy chodzić! :lol:)
Pozdrawiam
borsux_
  • 0

#42 NasirWizz

NasirWizz

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 18 listopad 2009 - 05:41

Mój sposób na przedmioty "pamięciowe"

1. Czytasz "w kółko" (mi wystarcza ok. 3 razy)
2. Sprawdzasz ile zapamiętałeś (czyli zamykasz książkę i "recytujesz" jeżeli czegoś nie pamiętasz patrz pkt 2 a))
2 a). "Douczasz się wybranych zdań których nie pamiętasz
3. Jeszcze raz sprawdzasz czy umiesz (jeżeli dalej występują luki patrz pkt 2 a)
4. Jeszcze raz czytasz
5. Umiesz i idziesz dalej :)

Zależy czego się uczymy - wybieramy jeden akapicik i "kujemy" :)
Wiadomo, każdy ma inny organizm (ew. mózg) więc wiadomo jak jest...
  • 0

#43 horsemania18

horsemania18

Użytkowniczka

• Użytkowniczka
  • PipPipPip
  • 37 postów
Neutralna

Napisano 19 listopad 2009 - 05:51

A ja Wam mowie ze ta cala matura jest przereklamowana.... wszyscy strasza, kaza sie uczyc i uczyc... a prawda jest taka ze te 30% to latwo jest bez uczenia sie nawet zdobyc...Ja zdalam 3 przedmioty rorszerzone i to bez uczenia sie:D
  • 0

#44 LittleJ

LittleJ

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 5 postów
Neutralna

Napisano 25 listopad 2009 - 05:42

Teksty typu "Nie ma się co uczyć" mówią Ci, którzy najwięcej się... edukowali :/

Mnie 30 % z wybranego, dodatkowego przedmiotu nie satysfakcjonuje.
  • 0

#45 horsemania18

horsemania18

Użytkowniczka

• Użytkowniczka
  • PipPipPip
  • 37 postów
Neutralna

Napisano 25 listopad 2009 - 05:52

Mnie tez nie i moj wynik byl znacznie wiekszy i to na poziomie rozszerzonym... jednak nie uczylam sie zbyt wiele... wystarczyla mi wiedza ktora juz posiadalam...
  • 0

#46 Plastusiowaty

Plastusiowaty

They don't understad me

• Precylek
  • PipPipPip
  • 670 postów
Reputacja: 158
Bardzo dobra

Napisano 25 listopad 2009 - 06:00

To minimum na maturze jest bardzo łatwo zdobyć, ale oczywiście osobom bardziej ambitnym to nie wystarczy - ja chciałbym zdobyć conajmniej 70% z polaka, a matme i angielski jak najlepiej (może nawet 100%? :)).
Swoją drogą ostatnio ktoś mi powiedział, że dobrze jest sie uczyć w taki sposób:

Uczymy się maksymalnie przez 30 minut (bez przerwy):
1. Uczymy się
2. Robimy krótką przerwę (można coś zjeść, zrobić sobie herbate, itp.)
3. Uczymy się
4. Przerwa około 1h
5. Uczymy się
6. Długa przerwa
7. Przed pójściem spać sobie powtarzamy

Pozdrawiam
borsux_
  • 0

#47 _krzyh

_krzyh

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 1 postów
Neutralna

Napisano 05 grudzień 2009 - 06:21

Ja opatentowałem sprawną metodę do wkuwania rzeczy typu "stolice świata" czy słówek:
1. Organizujemy sobie program typu Teach 2000 (jest świetny)
2. Samemu wpisujemy listę słówek do nauki
3. Czytamy listę kilka razy aby się przyzwyczaić do niej
4. Dzielimy sobie słówka na porcje po 10
5. Uruchamiamy test w programie, wybieramy test typu "Flashcard"
6. Powtarzamy aż będziemy umieć na 99%
7. Bierzemy kolejną porcję i tak aż opanujemy wszystko
8. Jak już wydaje nam się że wszystko opanowaliśmy to możemy uruchomić test w który będzie sprawdzał naszą pisownię, ale dla mnie już raczej to niepotrzebne ;)

Zauważyłem, że szybciej idzie mi nauka, kiedy słówko którego się nie pamiętałem podczas testu zapisuję na kartce dwukrotnie i dopiero wtedy dalej się odpytuję.
  • 0

#48 as234

as234

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 4 postów
Neutralna

Napisano 07 grudzień 2009 - 10:45

ja też nie polecam uczenie się do matury w ostatnim roku,ale ja tak się tak uczyłem i zdałem dosyć dobrze
  • 0

#49 lord_vlad

lord_vlad

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 14 postów
Reputacja: 12
Neutralna

Napisano 03 styczeń 2010 - 10:07

Ja się uczę na 2 sposoby:
1. siadam z kolegą/koleżanką i najpierw ja czytam, a ona powtarza i się zmieniamy, i wtedy naprawdę szybko wchodzi
2. chodzę po pokoju i czytam na głos i też fajnie wchodzi
Czasami robię sobe też tzw. mapy pamięci czyli piszę na środku kartki temat i robię odnośniki z informacjami
  • 0

#50 masterkamil46

masterkamil46

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
Neutralna

Napisano 07 styczeń 2010 - 08:23

Chce ktos darmowy poradnik szybkiego czytania, piszcie na maila master_kamil@wp.pl Sluze pomoca:)
  • 0

#51 twojastara69

twojastara69

Użytkownik

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
Neutralna

Napisano 13 styczeń 2010 - 12:52

teraz to tylko powtarzać, a nie się uczyć od 0 ; P
  • 0

#52 szalony_omlet

szalony_omlet

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
Neutralna

Napisano 17 styczeń 2010 - 03:43

Najlepszy sposob nauki do matury: Pojść do kina jak sie nie nauczyłeś przez tyle lat to teraz i tak to ci nic nieda;)
  • 0

#53 Shrek4114

Shrek4114

Uploader

• Uploaderzy
  • PipPipPip
  • 501 postów
Reputacja: 931
Bardzo dobra

Napisano 03 marzec 2010 - 11:19

Witam maturzystów,

Zajmuję się pisaniem prac maturalnych, do każdej pracy dodaję konspekt (ramowy plan wypowiedzi) wraz z bibliografią (podział na literaturę podmiotu i przedmiotu, ISBN, numery stron). Do każdego tematu maturalnego jestem w stanie wykonać prezentację multimedialną. Prezentacja składa się z: fotografii, komentarzy, animacji, podkładu muzycznego, fragmentów filmu - dobór zależy od Twojego tematu pracy maturalnej. Do tematów maturalnych związanych ze sztuką przesyłam reprodukcję obrazów, zdjęcia rzeźb. Mam 4 - letnie doświadczenie w pisaniu prac maturalnych. W latach wcześniejszych zajmowałem się pisaniem wszelkiego rodzaju prac zaliczeniowych na poziomie szkoły średniej i wyższej. Jeżeli masz problem ze swoją pracą maturalną lub nie masz czasu na jej wykonanie, to naprawdę świetnie trafiłeś. Gwarantuję kompleksowe przygotowanie Twojej prezentacji maturalnej. Powierz swoją ustną maturę z polskiego w moje ręce!! Zainteresowanych proszę o kontakt - matura@pracematuralne.pl

Pozdrawiam i życzę tylko słusznych wyborów...
www.pracematuralne.pl - najlepsze prace maturalne !
  • 0

#54 masterkamil46

masterkamil46

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPip
  • 29 postów
Neutralna

Napisano 08 marzec 2010 - 10:13

Siema wszystkim, ostatnio znalazłem dosyć ciekawy blog o szybkiej nauce. Materiału jest bardzo dużo, szczególnie jeżeli chodzi o matury ustne.
Do tego fajny kurs szybkiej nauki, sam się zapisałem :) Zobaczcie sami Przygotowanie do egzaminu maturalnego, egzaminów na studiach. J?zyk angielski nauka. Jakby ktoś znalazł inne podobne blogi to dajcie znać.
  • 0

#55 Sky_is_the_limit

Sky_is_the_limit

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów
Neutralna

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:19

Systematyczność w nauce to jedno, ale techniki pozwalające szybciej przyswoić wiedzę i systematyzujące ją, też są przydatne. Ja się na studiach zetknęłam z mind mappingiem, to bardzo fajna metoda stworzona przez Tonego Buzana, słyszeliście o tym? W Polsce są robione profesjonalne kursy mapy myśli, to bardzo przydatne w nauce, zobaczcie sobie:
MayAgency
  • 0

#56 keyvee

keyvee

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 5 postów
Neutralna

Napisano 02 wrzesień 2010 - 07:25

No to jako nauczyciel to powiem tak: robic cos co pare dni, jeden arkusz na 2 tygodnie (lub częściej) jak sie cos źle zrobi to zostawic do zrobienia ponownie za miesiac, zobaczyc czy bedzie poprawa. Przerobic przynajmniej 2 repetytoria;)
  • 0

#57 quask

quask

Świeżak

• Świeżak
  • Pip
  • 2 postów
Neutralna

Napisano 16 wrzesień 2010 - 10:11

jesli chodzi o chemie to musisz rozwiazywac zadania maturalne (jest tego pelno w internecie), jak trafiasz na zadanie, ktorego nie pamietasz jak zrobic to sobie przypominasz to byl moj sposob i powiem, ze poszlo calkiem niezle. Jezeli spojrzysz na maturke z chemii sprzed paru lat to sporo sie rozni od tej ktora ja zdawalem rok temu dlatego jezeli masz zamiar korzystac z ksiazek z zadaniami maturalnymi to lepiej kup w miare swieze. Z biologia jest roznie, ta ktora zdawalem w zeszlym roku byla troche pomieszana i choc tak naprawde znalem odpowiedzi na wiekszosc pytan to jakos zle je skonstruowalem i slabo mi poszla, musisz sie nauczyc takiego maturalnego konstruowania odpowiedzi. Z tego przedmiotu musisz sie uczyc z ksiazek i rozwiazywac zadania. Nie mam pojecia jak sie przygotowywac z fizyki bo tego przedmiotu nie zdawalem i jestem z nim totalnie na bakier.
  • 0

#58 kwojt

kwojt

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów
Neutralna

Napisano 04 styczeń 2011 - 08:14

Polecam Nowoczesne Techniki Uczenia (NTU). W tej książce można o tym poczytać :D
Wydawnictwo AHA
  • 0

#59 skullcollector1

skullcollector1

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 32 postów
Reputacja: 16
Neutralna

Napisano 05 styczeń 2011 - 08:49

Jeśli chodzi o naukę słownictwa, najlepszą metodą jest uruchomienie jak największej ilości zmysłów. Mając przed sobą zeszyt z wypisanymi słówkami, nie wystarczy tylko się na nie patrzeć (wzrok). Należy również głośno je czytać (słuch). A jeszcze lepiej wziąć czystą kartkę i ćwiczyć pisownię tych wyrazów (motoryka). Ostatecznie połączyć ze sobą te trzy metody. Efekt będzie taki, że nauczycie się danego materiału szybciej i lepiej. Polecam.

Po te i inne wskazówki, a także pomoc z angielskiego, zapraszam na moją wizytówkę:

[URL="http://pisanie-prac-ang.wizytowka.pl/"]
[/URL][URL="http://pisanie-prac-ang.wizytowka.pl/"]Pisanie prac w języku angielskim[/URL]

• 0

#60 misiieeekk

misiieeekk

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 68 postów
Reputacja: 157
Bardzo dobra

Napisano 28 styczeń 2011 - 08:17

Dzięki, wszystkim wiem teraz w miarę jak się uczyć :D Znaczy utwierdziłem się przekonaniu że to działa...

yyyy a takie pytanie z innej beczki lecz o tej samej tematyce... czy w LO robicie, robiliście ze wszystkich przedmiotów notatki lub uczyliście się na 4/5 ?? Czy tylko które lubiliście i pisaliście. piszecie na maturze... Bo ja mam taką rozterkę no bo wiem już co chciałbym zdawać ( POLAK P, ANGOL P v R, MATMA R ^ P, GEGRA R ) ... W sumie rodzice nie naciskają, uczę się dla siebie... Ale czy jest sens z każdego przedmiotu zakuwać ?? ;D Bo załóżmy taka Historia niby taki przedmiot typowo hobbistyczny ale dla mnie przychodzi z trudnością ( nudddnnny )...
  • 0