Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Czy można podejść do matury kolejny raz by poprawić wyniki?

kolejny matury podejść poprawić wyniki

• Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Boss91

Boss91

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 904 postów
Reputacja: 705
Bardzo dobra

Napisano 25 wrzesień 2011 - 05:38

Jako że zbliża się 30 Września i trzeba złożyć deklaracje maturalne potrzebuję szybkiej odpowiedzi.
W ubiegłym roku skończyłem technikum i zdałem maturę - jak to technik do matury podszedłem bez przygotowania byle zdać.
No i zdałem, teraz jednak gdy zacząłem pracę mam masę czasu na moje prawdziwe zainteresowania - a na które jak wiadomo w szkole czasu nie ma.
Przechodząc do sedna:
1.Czy można poprawić maturę z polskiego, angielskiego i matematyki - po prostu chcę mieć wyższy wynik.
2.Czy można zdawać więcej przedmiotów, przy pierwszym podejściu żeby się nie przeciążać zdawałem tylko historię na poziomie podstawowym.
Teraz jednak chciałby zdawać:
historie - rozszerzony
filozofie - podstawowy
łacinę i kulturę antyczną - podstawowy
informatykę - podstawowy
język hiszpański i niemiecki - podstawowy
3. Zakładając że wszystko pójdzie po moim planie i poprawię wyniki oraz zdam dodatkowe przedmioty - czy mógłbym w kolejnym roku znów podejść do matury by zdawać jeszcze więcej przedmiotów?
Wiem że to trochę dziwne ale mam spore zainteresowania a że ten rok jest dla mnie wielką niewiadomą nie chcę zbytnio ryzykować i zdawać wszystkiego naraz.
Tak więc czy mógłbym za dwa lata zdawać znowu, tym razem takie przedmioty dodatkowe:
filozofię - rozszerzony
łacinę i kulturę antyczną - rozszerzony
informatykę - rozszerzony
geografię - rozszerzony
biologię - rozszerzony
I może coś jeszcze, kto wie co mi do głowy strzeli za rok:lol:

W każdym razie - czy mogę sobie tak dla zabawy co roku podchodzić i zdawać coraz więcej (i ewentualnie poprawiać wynik)?
Z tego co znalazłem na stronie oke jest stosowna deklaracja ale dotyczy ona osób które maturę zdawały co najmniej 2 lata temu a w sekretariacie mojej szkoły pracują takie pustaki że nic nie wiedzą.
  • 0

#2 anisocoria

anisocoria

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
Reputacja: 89
Dobra

Napisano 26 wrzesień 2011 - 10:10

mam masę czasu na moje prawdziwe zainteresowania - a na które jak wiadomo w szkole czasu nie ma.

Jak to mówią.. "człowiek uczy się całe życie, oprócz tych pierwszych lat w szkole" :green:

Przechodząc do sedna:
1.Czy można poprawić maturę z polskiego, angielskiego i matematyki - po prostu chcę mieć wyższy wynik.
2.Czy można zdawać więcej przedmiotów, przy pierwszym podejściu żeby się nie przeciążać zdawałem tylko historię na poziomie podstawowym.

Z tego co mi wiadomo - można. Można poprawić całą, albo wybrane przedmioty, można zmienić poziom z podstawy na rozszerzenie i odwrotnie, można przedmioty sobie dodać lub odjąć.

Teraz jednak chciałby zdawać:
historie - rozszerzony
filozofie - podstawowy
łacinę i kulturę antyczną - podstawowy
informatykę - podstawowy
język hiszpański i niemiecki - podstawowy
3. Zakładając że wszystko pójdzie po moim planie i poprawię wyniki oraz zdam dodatkowe przedmioty - czy mógłbym w kolejnym roku znów podejść do matury by zdawać jeszcze więcej przedmiotów?
Wiem że to trochę dziwne ale mam spore zainteresowania a że ten rok jest dla mnie wielką niewiadomą nie chcę zbytnio ryzykować i zdawać wszystkiego naraz.
Tak więc czy mógłbym za dwa lata zdawać znowu, tym razem takie przedmioty dodatkowe:
filozofię - rozszerzony
łacinę i kulturę antyczną - rozszerzony
informatykę - rozszerzony
geografię - rozszerzony
biologię - rozszerzony
I może coś jeszcze, kto wie co mi do głowy strzeli za rok:lol:

Myślę, że bez problemu. Kiedyś chyba można było zdawać maturę przez 10 lat, od ukończenia szkoły, ale nie wiem czy to prawda. Teraz na pewno coś się pozmieniało. Zresztą słyszałam o pewnym dziadku, który na starość postanowił zdać maturę sobie, i nie było z tym problemu, więc sam widzisz :D Nie wiadomo jak jest.

W każdym razie - czy mogę sobie tak dla zabawy co roku podchodzić i zdawać coraz więcej (i ewentualnie poprawiać wynik)?

:green::green::green:
Powiedz to tegorocznym maturzystom: "to tak DLA ZABAWY przecież" hehehehe

Jestem na 99% pewna, że to, co chcesz zrobić jest możliwe, spokojnie bez problemu, tylko nie wiem jak długo można tak "dla zabawy" sobie podchodzić do matury :) Czy jest jakiś limit [np. te 10 lat] czy można do końca życia.

W każdym razie powodzenia życzę i gratuluję ambicji :)
  • 1

#3 Boss91

Boss91

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 904 postów
Bardzo dobra

Napisano 26 wrzesień 2011 - 10:39

Powiedz to tegorocznym maturzystom: "to tak DLA ZABAWY przecież" hehehehe

Jak człowiek nie marnuje czasu na chodzenie do szkoły to przygotowania do matury idą dużo łatwiej:D

Dzięki za odpowiedź, pozostaje problem z deklaracją.
Jedyna deklaracja dotycząca poprawy wyników jest dla uczniów którzy maturę zdali w latach 2005 - 2009, wypełnię ją i zobaczę czy to przejdzie.
  • 0

#4 Jacek-Filefox

Jacek-Filefox

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 61 postów
Reputacja: 10
Neutralna

Napisano 26 wrzesień 2011 - 11:33

Wiem ze wlasnie maturzsysci 2007 i 2008 mogli poprawiac swoje wyniki. nie wiem jak jest aktualnie. jesli nie ma deklaracji to mozliwe ze nie mozna,
  • 0

#5 anisocoria

anisocoria

Użytkownik

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
Reputacja: 89
Dobra

Napisano 26 wrzesień 2011 - 01:05

Grajcz najlepiej zrobisz, jeśli pójdziesz do szkoły i zapytasz się dyrektora, albo chociaż jakiegoś nauczyciela, skoro w sekretariacie na ten temat niczego nie wiedzą. To by była głupota, gdyby zrobili ograniczenie, że matura tylko dla wybranych roczników. :eek: Od dawna ludzie poprawiają matury i nie jest to nic dziwnego...
  • 0

#6 Boss91

Boss91

Precylowicz

• Precylowicz
  • PipPipPip
  • 904 postów
Bardzo dobra

Napisano 26 wrzesień 2011 - 01:38

Już po sprawie...
Sprawa się wyjaśniła a problem wynikał z mojego gapiostwa...
Na stronie oke były 3 rodzaje deklaracji:
- dla przystępujących po raz pierwszy
- poprawkowy dla osób które maturę zdały w latach 2005 - 2009 lub nie zdały w latach 2007 - 2009.
- poprawkowy dla osób które maturę zdały lub nie w latach 2010 - 2011
Na pierwszy rzut oka wyglądało na to że ta ostatnia dotyczy tylko osób które matury nie zdały...
No w każdym razie wszystko się wyjaśniło:)

Tak na przyszłość gdyby ktoś był ciekawy to maturę można poprawiać do 7 lat po pierwszym podejściu do matury (jeśli się zdało i chce się podwyższyć wyniki) lub w ciągu 5 lat od pierwszego podejścia (w przypadku gdy się nie zdało).
Swoją drogą głupie te przepisy, co jeśli ktoś po 30-tce chciałby teraz maturę zdawać?
Musiałby wieczorową szkołę robić?

Ciekawostka:
Przedmioty typu filozofia i łacina znikną z matury w roku 2015 ze względu na niską ilość zdających (kilkadziesiąt osób), widocznie w tym kraju władze nie potrafią docenić ludzi ambitnych i dalej będą promować wybieranie na dodatkowy przedmiot najłatwiejszej opcji (z reguły WOS).
  • 0